Bezpečný sex

Sex zohráva v živote ľudí významnú úlohu aj keď o ňom často nehovoríme. Ide o intímnu záležitosť medzi partnermi, ktorá je v bežnej konverzácii ešte stále tabu. Bezpečný sex sa často spája najmä so zamedzením otehotnenia, no treba brať ohľad aj na vaše zdravie vzhľadom na rôzne pohlavné choroby. Aj keď najčastejšie a najviac vystavovaní pohlavným ochoreniam sú ľudia, ktorí často striedajú partnerov, nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka. Ako sa chrániť pri sexe?

Vernosť ako základ bezpečnosti?

Podľa mnohých odborníkov je pre ľudí, ktorí nestriedajú partnerov omnoho menšia miera výskytu ochorení. Ide však o osobné rozhodnutie, no musia ho urobiť obidvaja partneri, inak tento akt nemá význam. Ak si teda 100% dôverujete a máte istotu, že máte len jedného sexuálneho partnera, zrejme vediete celkom bezpečný sexuálny život. 100% bezpečný je však len vtedy ak by ste sa nemilovali vôbec, čo je takmer úplne nereálne.

Prezervatív

Veľmi častým spôsobom ochrany je prezervatív, ktorý by ste určite mali mať po ruke. Nezabúdajte na prezervatív ani pri orálnom, či análnom sexe s neznámym partnerom, pretože pohlavné choroby sa môžu prenášať aj touto cestou. Používaním prezervatívu viete zabrániť otehotneniu a tiež aj prenosu rôznych pohlavných chorôb. Tiež je ale dôležité, aby prezervatív nebol starý alebo poškodený, pretože vtedy svoj účel nespĺňa.

prezervatív

Antikoncepcia

Antikoncepcia je tiež formou ochrany, avšak v tomto smere sa jedná len o ochranu pred otehotnením. Najčastejšia forma antikoncepcie sú tabletky, ktoré vám predpíše po konzultácii váš gynekológ. Pre dámy v súčasnosti existujú aj ďalšie varianty ako napríklad vnútromaternicové teliesko, či náplasti. Pri všetkých týchto alternatívach však treba brať do úvahy, že nepredstavujú ochranu voči pohlavným chorobám.

Bolesť pri sexe nie je v poriadku

Bolesťou pri pohlavnom styku trpia najmä ženy. Akákoľvek bolesť môže byť príznakom závažných problémov. Pri nových partneroch môže bolesť prameniť aj z toho, že nie ste „zladení“ a preto je dobré venovať jej pozornosť v tomto zmysle. Ak s však bolesť prejavuje opakovane, určite by ste mali vyhľadať pomoc odborníka. U žien sa bolesť často spája s psychickými problémami, či rôznymi zápalmi. Ženy sú veľmi náchylné na rôzne infekcie a zápaly, pretože majú kratšiu močovú trubicu a tiež vzdialenosť medzi konečníkom a močovou trubicou je malá.

Prenos infekcií u žien je pri pohlavnom styku taktiež veľmi častý a spôsobuje množstvo negatívnych prejavov. Chráňte sa preto určite aj v tomto ohľade.

Ako na bezpečnejší sex?

Pokiaľ chcete aby bol váš sex bezpečný pre vás aj vášho partnera určite by ste mali dodržiavať základné hygienické návyky. Určite je potrebné aby ste sa pred samotným aktom ako aj po ňom dôkladne umyli a tým zamedzili vzniku akýchkoľvek nepríjemností pre vás aj vášho partnera. Vzhľadom na bezpečnosť pohlavného styku je nesmierne dôležitý aj správny pitný režim. Funguje to tak, že ak sa aj vo vašej močovej trubici baktérie udržia, jednoducho sa dostanú von pri močení. Dobrou alternatívou sú aj brusnicové tablety, ktoré majú množstvo pozitívnych účinkov na naše pohlavné a močové ústrojenstvo.

Vložiť komentár