Menopauza sa často označuje aj pojmom klimaktérium. Aj keď nejde o synonymá, prakticky označujú obidva pojmy prechod ženy do neplodnej fázy života. Klimaktérium je obdobie v živote ženy, kedy dochádza k postupné znižovaniu funkcie vaječníkov, až napokon prestanú fungovať. Je to označenie pre dlhodobý proces. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie ženy, ktoré je spájané priamo aj s pojmom klimaktérium, ktoré na menopauzu nadväzuje.
Obsah
Klimaktérium
Klimaktérium je niekoľko ročné obdobie, počas ktorého sa žena prechádza z plodného veku do neplodného. Toto obdobie sa rozdeľuje na tri fázy. Prvá fáza je perimenopauza, druhá menopauza a tretia postmenopauza. Klimaktérium teda obsahuje všetky tieto fázy, pričom posledná trvá až do konca života ženy.
Perimenopauza
Perimenopauza je prvou fázou klimaktéria. Typické pre toto obdobie je najmä nepravidelné krvácanie, s rôznou intenzitou a nástupom. Táto časť samotného klimaktéria sa označuje ako príprava na prechod, pretože aj začína niekoľko rokov pred samotnou menopauzou. Väčšinou sa žena do tohto štádia dostane okolo štyridsiatky, no nie je to pravidlo.
Menopauza

Menopauza je v celom tomto kolotoči hormónov vlastne len nepatrná časť. Prečo sa jej potom venuje toľko pozornosti? Nuž, je to preto, lebo práve v období menopauzy dochádza u žien k najviac badateľným zmenám. Vidina menopauzy je strašidelná aj pre mužov. Traduje sa totiž, že ženy počas tejto fázy života neovládajú svoje emócie, bývajú bezdôvodne podráždené a navyše sú tieto emócie často spájané s frigiditou.
V súčasnosti sa vek pre menopauzu u žien pohybuje približne od 45 do 54 roku života. Avšak nejde o žiadnu štatistiku. Hormonálne procesy sú u každej ženy individuálne a preto sa nedá jednoznačne určiť kedy menopauza vo vašom organizme nastane. Rok po menopauze nastáva obdobie, ktoré sa nazýva postmenopauza.
Postmenopauza
Postmenopauza sa inak často nazýva aj prvou fázou klimaktéria a v podstate je poslednou fázou prechodu, kedy vaječníky kompletne ukončujú svoju činnosť. Postmenopauza trvá až do konca života ženy, kedy dochádza k reprodukčnému starnutiu. V tomto období majú ženy v tele málo estrogénov, preto je vhodné absolvovať vyšetrenia na kontrolu množstva vápnika.
Estrogény chránia aj pred ďalšími chorobami, ktoré sa po prechode môžu objaviť ako napríklad infarkt myokardu, ateroskleróza, či mozgové príhody. Veľmi dobré je preto v tomto období zvýšiť množstvo potravín, ktoré sú prirodzene bohaté na estrogén, aby ste ho telu dodali formou konzumácie. Je len na vás, či sa zameriate na doplnky stravy alebo na potraviny, dôležité je aby ste sa o svoje telo podrobnejšie starali a tým predišli zdravotným ťažkostiam.
Život bez menštruácie
Posledné menštruačné krvácanie sa v priemere zjavuje u žien vo veku okolo 40. Po ňom už žiaden ďalší menštruačný cyklus nenastúpi. Bola by však chyba opomenúť, čo všetko so sebou tento zdĺhavý proces prináša. Spočiatku ide o nepravidelnosť menštruačných cyklov. Deje sa to spravidla v prvej polovici klimaktéria. Zmena hormonálnej sústavy a rapídny pokles estrogénu majú za následok návaly tepla a silné potenie. Tieto príznaky sa prejavujú zvyčajne v noci a trvajú niekoľko minút. Na to, aby ste odhalili prítomnosť menopauzy vo svojom živote, odporúčame využiť menopauza test.
Hormóny majú počas menopauzy naozaj veľký vplyv na ženskú psychiku. Môže sa to prejaviť vznikom rôznych zmien osobnosti, panikou, fóbiami, zlou pamäťou, či nespavosťou. V súčasnosti už niektorými prípravkami viete aj hormóny a ich činnosť značne regulovať.
Menopauza znižuje chuť na sex
Čo mužov desí najviac sú náhle zmeny nálad a nechuť do sexu. Okrem zmien nálad však niektoré ženy počas menopauzy trpia tiež návalmi strachu, depresiami a úzkosťou. Dôležitá v tomto období je podpora zo strany blízkej osoby. Páni, ponúknite svojej drahej plece, o ktoré sa môže oprieť a hruď na ktorej sa môže vyplakať. Majte pre takéto správanie pochopenie.
Vždy myslite na to, že táto drahá žena vám na svet priviedla deti. Z 2 miliónov vajíčok jej proces menopauzy a celkového klimaktéria zanechá len 15 000. To je extrémne nízke číslo. Pánov, čo sa potešili pri správe, že menopauzou sa končí obdobie menštruácie, sklameme. Ženy síce viac nebude schopná priviesť na svet dieťa, nebude však tiež ochotná praktikovať sex.
Vagína po menopauze stráca svoju pružnosť a vlhkosť. Sex je preto prinajmenšom nepríjemný, môže však byť až bolestivý. Taktiež sa menopauza často spája aj s drastickým úbytkom alebo naberaním hmotnosti. Často sa preto ženy cítia nesebavedomo a spolu s hormonálnymi problémami na svoj sexuálny život kompletne zanevrú.
Príznaky
Zhrnieme si teda typické príznaky menopauzy, ktoré vám zaručene pomôžu odhaliť stav vašej genetickej výbavy. Pre presnú kontrolu môžete zvoliť aj menopauza test.
- návaly tepla (typické až u 85% žien)
- nespavosť
- vypadávanie vlasov, lámanie nechtov
- panika, úzkosti
- depresia
- problémy so sústredením
- bolesti hlavy, migrény
- úbytok, nadbytok hmotnosti
- bolestivé kĺby
- vaginálna suchosť
- problémy s močením
- zmeny nálad
- strata libida

U každej dámy sa samozrejme môžu symptómy objavovať v rôznych kombináciách, niektoré viac iné zas menej. Počas menopauzy sú tieto príznaky najviac intenzívne, no často sa objavujú aj v neskorších fázach klimaktéria, väčšinou menej intenzívne.
Ako oddialiť menopauzu?
Veľa žien sa prirodzene menopauzy obáva a preto sa často naskytuje otázka, či sa dá menopauzu a celé obdobie klimaktéria nejakým spôsobom oddialiť. Odpoveďou je zdravý životný štýl. Do tohto spadá predovšetkým zdravá strava, aktívny život, pohyb, ale aj dostatočný odpočinok, redukcia stresu a pobyt na čerstvom vzduchu.
Dôležité je tiež však poznamenať, že toto obdobie neoddialite o desiatky rokov. Pri nástupe tejto životnej fázy ženy totiž zohráva kľúčovú úlohu aj genetika. Medzi fakty tiež patrí, že zväčša ženy, ktoré dostávajú menštruáciu neskôr vstupujú do klimaktéria skôr. Je to spôsobené prevažne oslabenou genetickou výbavou. Každá žena môže do tejto fázy vstupovať v inom veku a preto je dôležité, aby ste načúvali svojmu telu a včas objavili príznaky.
Krvácanie v postmenopauze?
Ženy prechádzajúce týmto náročným životným obdobím často nevedia, ktoré príznaky môžu byť súčasťou klimaktéria a ktoré môžu značiť vážne zdravotné problémy. Krvácanie v postmenopauze však určite nie je súčasťou bežného cyklu a preto je viac ako nutné aby ste vyhľadali odborníka.
Často sa môže jednať o omnoho závažnejšie zdravotné ochorenia, ktoré treba urýchlene riešiť ako napríklad nádor na maternici. Aj pre toto je aj v tomto období nevyhnutná pravidelná kontrola vašej genetickej výbavy aby ste si boli isté, že všetko je v poriadku a klimaktérium prebieha tak ako má.
Kedy siahnuť po tradičnej liečbe
Na úvod je dôležité poznamenať, že menopauza a klimaktérium nie sú žiadnym ochorením, ale sú prirodzenou fázou v živote každej ženy. Nie je preto nutne potrebné vyhľadávať liečbu.
Pokiaľ sú však príznaky menopauzy resp. klimaktéria pre vás viac ako nepríjemné a negatívne ovplyvňujú váš každodenný život, gynekológ vám odporučí liečbu hormonálnou substitúciou. Zvyšovanie obsahu estrogénu a progestínu v krvi nie je bezpečné pre ženy so zhoršujúcou sa pamäťou, s vaginálnym krvácaním, zápalom žíl, zhoršenou pečeňou a tiež pre ženy, ktoré prekonali mozgovú porážku či infarkt.
Pred liečbou sa treba poradiť s lekárom. Pre zvyšok žien postačia prírodné prípravky, ktoré zmiernia bolesti pri menštruácii, utlmia návaly tepla a potenia a zlepšia psychickú pohodu. Dôležitý je zvýšený príjem minerálov, hlavne vápnika a príjem vitamínov B a C.
Čo môžem robiť aby som sa cítila lepšie?
Pri príznakoch, ktoré sú pre vás nepríjemné vám tiež môže pomôcť realizácia týchto krokov, ktoré zaručia, že sa budete cítite lepšie. Dôležitú súčasť menopauzy a obdobia klimaktéria by pre vás jednoznačne mal predstavovať pitný režim. Dostatok vody v tele vám môže pomôcť pri bolestiach kĺbov, hlavy, únave, či suchej pokožke.
Pre dámy v tomto období je tiež veľmi dôležité prijímanie vitamínu E. Tento vitamín je známy na ochranu estrogénu. Vďaka nemu vydrží čo najdlhšie. Obľúbená je aj kombinácia s pupalkovým olejom. Do svojho bežného „jedálnička“ by ste mali zaradiť aj potraviny ako šalvia, sladké drievko, ploštičník hroznatý, či angelika čínska. Všetky tieto potraviny majú výborné vlastnosti pre lepšie fungovanie vášho organizmu počas klimaktéria.
Menopauza test už za 5 minút
Menopauza test možno zohnať v lekárni aj cez internet. Nie je to drahá záležitosť. Menopauza test možno vykonať v pohodlí domova. Jeho úspešnosť je takmer 100% a výsledok sa dozviete zhruba 5 minút po použití. Aby ste získali vzorku ranného moču, menopauza test obsahuje absorbčnú časť, ktorú do neho strčíte.
Vykonať menopauza test vás takmer nič nestojí a máte vo veci jasno. Sledovaním príznakov totiž nemusíte odhaliť povahu problému dostatočne presne. Môže ísť len o stres alebo iný faktor. Preto odporúčame menopauza test na odhalenie menopauzy. Toto obdobie sa obvykle začína v 40. roku života, no môže to byť aj skôr. Celé klimaktérium trvá zhruba do 60.