Ginko dvojlaločné

Pokiaľ nežijete zavretí v jaskyni, fenomén zvaný ginko dvojlaločné, alebo tradičnejšie ginko biloba, vašej pozornosti istotne neunikol. Názov znie trochu čudne, možno si na jeho vyslovení pár krát vylomíte jazyk. Nebudete prvý ani posledný. Ginko dvojlaločné má na takýto názov plné oprávnenie, keďže nepochádza zo Slovenska, Čiech, ba dokonca ani zo susedného Maďarska ani vzdialeného Turecka. Ginko dvojlaločné je relikt uctievaný v štáte Čína už po stáročia a ešte aj dnes sa v svojej domovine teší veľkému obdivu.

Ihličnan vysoký bezmála 40 metrov

Aj keď sa to môže zdať ako hlúposť, ginko dvojlaločné v skutočnosti patrí medzi ihličnaté stromy. Jeho ihličie je však vejárovitého tvaru, čo mu dodáva výzor listnatého stromu. Ginko dvojlaločné nie je žiaden ker, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V susedovej záhrade alebo v kvetinárstve ste sa možno s touto unikátnou rastlinou stretli, prvý dojem však môže klamať. Ginko dvojlaločné v divokej prírode Číny dorastá až do výšky 40 metrov. Niektoré exempláre si pamätajú časy stredoveku. Ginko sa totiž môže dožiť až 1000 rokov.

Prečo je ginko dvojlaločné predmetom uctievania?

V materskej Číne sa ginko dvojlaločné teší veľkej obľube medzi všetkými geráciami. Po stáročia bolo vysádzané v okolí chrámov a bola mu vzdávaná veľká úcta. Je to práve z dôvodu, prečo je aj dnes ginko dvojaločné veľmi populárne. Vďačí za to svojim ozdravujúcim účinkom. Špecifické látky zvané ginkolidy obsiahnuté v tejto rastline priaznivo pôsobia na srdce, cievy, centrálnu nervovú sústavu i feriférne nervy. Tieto látky sa nevyskytujú u žiadnej inej rastliny na svete, pretože ginko dvojlaločné je jediným zástupcom svojho druhu. Ginko dvojaločné je prospešné pro oblasť plodnosti a sexuality.

Využitie

Ginko dvojlaločné nájdeme v prípravkoch na zlepšenie pamäti a zvýšenie pozornosti, čo je aj jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ginko v modernej dobe začalo tak masovo využívať. Pozitívne však vplýva tiež na astmu, ktorú touto technikou liečili už tradiční čínsky liečitelia pred stovkami rokov. Proti astme sa využívali hlavne semená, dnes tomu tak už nie je. Z rastliny sa využívajú viaceré časti, napríklad listy. Ginko dvojaločné obsahuje až 60 dobrých látok. Ginko sa v nemalej miere využíva ako afrodiziakum.

Ginko dvojlaločné ako afrodiziakum

Zásluhu za vplyv ginka na potenciu a zvýšenie libida pripisujeme látkam ako dopamín, acetylcholín a noradrenalín, ktoré sa v ňom nachádzajú. Lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy zabezpečuje nie len dlhšie trvajúcu a pevnejšiu erekciu, ale tiež zvýšenú chuť na sex a vyššiu sexuálnu vzrušivosť u oboch pohlaví.

Okrem Ginka sa za aforodiziaká považuje aj maca peruánska, či ženšen.

Ste vášnivý záhradkár, alebo len chcete okoreniť svoj sexuálny život?

Uhádli ste správne. Keďže Ginko je dostupná rastlina a stretávate sa s na rôznych miestach, je zrejmé, že si ju domov môžete obstarať aj vy. Mali by ste pred takýmto rozhodnutím zvážiť, či sa o ginko dvojlaločné dokáže postarať. Nie je na starostlivosť nejak náročné, ale predsa vyžaduje pár podmienok. Semeno musíte zapustiť do priepustnej, pomerne suchej ílovitej pôdy. Kyslosť pôdy by mala byť vyššia. Ak plánujete ginko pestovať u seba na balkóne či priamo v dome, doporučujeme zasadiť samičie semeno. Samčie rastliny majú vo zvyku vypúšťať nepríjemný zápach.

Užívanie ginka

Prospešné látky ginka dvojaločného do svojho organizmu môžete dostať viacerými cestami. V čajoch sú výťažky z ginka pomerne biedne, takže ak očakávate rýchly nástup účinku, siahnite po radšej inom prostriedku. Netvrdíme však, že nie sú zdraviu prospešné. Čaje zahrievajú organizmus a podporujú srdcovocievny systém. Ďalšou metódou užívania ginka sú kvapky, hoci sa len zriedka stretnete s čistým výťažkom z ginka. Obvykle je do kvapiek primiešaný aj ženšen. Ginko sa predáva v tekutej forme v ampulkách na jednorazové použitie. Pokiaľ ide o gélové tablety. Denne by ste nemali prekročiť 100 miligramov ginka. Tablety vo forme výživových doplnkov obsahujú čisté výťažky z ginka a sú preto veľmi účinné a spoľahlivé. Jednými z najznámenšjích a zákazníkmi overených prípravkov na zvýšenie libida sú Vimax a Aphrodisia. Zoženiete ich v každej dobrej lekárni.

Vložiť komentár