Hormonálna antikoncepcia výhody a nevýhody

Hormonálna antikoncepcia je spôsob ochrany voči tehotenstvu, ktorú priamo užívajú ženy. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme tabliet na pravidelné a dlhodobé užívanie. Jej pôsobenie sa zakladá prevažne na pôsobení na estrogény, teda ženské hormóny a priamo ovplyvňuje ovuláciu, respektíve ju obmedzuje. Taktiež sťažuje prienik spermií cez maternicu. Ide o jednu z účinných foriem ako sa chrániť pred nechceným tehotenstvom. Dôležité je však prízvukovať, že nechráni pred prenosom pohlavných ochorení.

sex

Výhody

Medzi najväčšie výhody patrí určite jej 99% účinnosť, vďaka čomu ju aj veľa párov ako ochranu preferuje. Užívanie je jednoduché a nie je nepríjemné. Taktiež táto forma antikoncepcie neobmedzuje partnerov pri samotnom styku. Pozitívom je aj to, že u dám často vplýva aj na veľkosť a pevnosť poprsia, prípadne môže upraviť aknóznu pleť. Ich užívanie treba však za každých okolností diskutovať s vašim lekárom, ktorý vám samotné tabletky aj predpisuje individuálne. Na trhu totiž existuje veľké množstvo tabliet a nie všetky vám môžu „sadnúť“.

Ďalšou výhodou môže byť aj miernejší menštruačný cyklus, ktorý vás nebude trápiť veľkými bolesťami. To ocení asi nejedna z nás, ktorá počas svojich dní trpí kŕčmi, či bolesťami krížov.

Nevýhody

Nevýhodou hormonálnej antikoncepcie je narušenie hladiny hormónov. Zvyčajne sa jej užívanie spája aj s poklesom sexuálneho apetítu. Často sa tiež užívanie hormonálnej antikoncepcie spája aj s podporou bolesti hlavy, či depresií. Hormonálna rovnováha je totiž pre ženy veľmi dôležitá a jej narušenie môže viesť k závažným zdravotným problémom. Keď už sa rozhodnete antikoncepciu brať, robte to zodpovedne a poriadne. Tiež nevysadzujte a nenasadzujte opätovne lieky, pretože spôsobujete svojmu telu hormonálny kolotoč.

hormonálna antikoncepcia

Zaujímavosti a fakty a hormonálnej antikoncepcii

Po vysadení hormonálnej antikoncepcie ma ženské telo veľký problém vrátiť sa späť do normálu. Prejavuje sa to rozhádzaným menštruačným cyklom, aknóznou pleťou, či psychickými problémami. Túto skutočnosť neovplyvníte a preto je potrebné nechať sa s ňou telo vysporiadať. Ide ale tiež o individuálny aspekt a u niektorých žien sa ani nemusí dramaticky objaviť. Faktom však je, že ženy po vysadení antikoncepcie majú problém otehotnieť. Obnovenie plodnosti je tiež individuálne a môže trvať od 3 až do 12 mesiacov.

Užívaním hormonálnej antikoncepcie z tela pri močení vylučujete hormóny. Tie sa dostávajú do vody a pri čistení sa nedokážu odstrániť. Práve preto, že množstvo žien preferuje tento typ ochrany, stáva sa, že sa hormóny objavujú aj v moriach, kde spôsobuje mnohé ekologické problémy.

Záver

Hormonálna antikoncepcia zabraňuje otehotneniu a teda prináša takmer bezpečný sex. Jej užívanie nie je pre nás nepríjemné. Ide o pohodlnú formu ako sa chrániť pred nechceným tehotenstvom, no zároveň so sebou prináša aj veľké množstvo rizika. Je len na vás, či ste ochotní podstupovať dlhodobo užívanie hormónov a ide o každého subjektívne rozhodnutie. Je však dobré byť informovaný rovnako o výhodách ako aj nevýhodách a preto dúfam, že vám tento článok pomohol pochopiť hĺbkovejšie túto tému.

Vložiť komentár