Hormon├ílna antikoncepcia v├Żhody a nev├Żhody

Hormon├ílna antikoncepcia v├Żhody a nev├Żhody

Hormon├ílna antikoncepcia je sp├┤sob ochrany vo─Źi tehotenstvu, ktor├║ priamo u┼ż├şvaj├║ ┼żeny. Naj─Źastej┼íie sa vyskytuje vo forme tabliet na pravideln├ę a dlhodob├ę u┼ż├şvanie. Jej p├┤sobenie sa zaklad├í preva┼żne na p├┤soben├ş na estrog├ęny, teda ┼żensk├ę horm├│ny a priamo ovplyv┼łuje ovul├íciu, respekt├şve ju obmedzuje. Taktie┼ż s┼ąa┼żuje prienik spermi├ş cez maternicu. Ide o jednu z ├║─Źinn├Żch foriem ako sa chr├íni┼ą pred nechcen├Żm tehotenstvom. D├┤le┼żit├ę je v┼íak pr├şzvukova┼ą, ┼że nechr├íni pred prenosom pohlavn├Żch ochoren├ş.

sex

V├Żhody

Medzi najv├Ą─Ź┼íie v├Żhody patr├ş ur─Źite jej 99% ├║─Źinnos┼ą, v─Ćaka ─Źomu ju aj ve─ża p├írov ako ochranu preferuje. U┼ż├şvanie je jednoduch├ę a nie je nepr├şjemn├ę. Taktie┼ż t├íto forma antikoncepcie neobmedzuje partnerov pri samotnom styku. Pozit├şvom je aj to, ┼że u d├ím ─Źasto vpl├Żva aj na ve─żkos┼ą a pevnos┼ą poprsia, pr├şpadne m├┤┼że upravi┼ą akn├│znu ple┼ą. Ich u┼ż├şvanie treba v┼íak za ka┼żd├Żch okolnost├ş diskutova┼ą s va┼íim lek├írom, ktor├Ż v├ím samotn├ę tabletky aj predpisuje individu├ílne. Na trhu toti┼ż existuje ve─żk├ę mno┼żstvo tabliet a nie v┼íetky v├ím m├┤┼żu “sadn├║┼ą”.

─Äal┼íou v├Żhodou m├┤┼że by┼ą aj miernej┼í├ş men┼ítrua─Źn├Ż cyklus, ktor├Ż v├ís nebude tr├ípi┼ą ve─żk├Żmi boles┼ąami. To ocen├ş asi nejedna z n├ís, ktor├í po─Źas svojich dn├ş trp├ş k┼Ľ─Źmi, ─Źi boles┼ąami kr├ş┼żov.

Nev├Żhody

Nev├Żhodou hormon├ílnej antikoncepcie je naru┼íenie hladiny horm├│nov. Zvy─Źajne sa jej u┼ż├şvanie sp├íja aj s poklesom sexu├ílneho apet├ştu. ─îasto sa tie┼ż u┼ż├şvanie hormon├ílnej antikoncepcie sp├íja aj s podporou bolesti hlavy, ─Źi depresi├ş. Hormon├ílna rovnov├íha je toti┼ż pre ┼żeny ve─żmi d├┤le┼żit├í a jej naru┼íenie m├┤┼że vies┼ą k z├íva┼żn├Żm zdravotn├Żm probl├ęmom. Ke─Ć u┼ż sa rozhodnete antikoncepciu bra┼ą, robte to zodpovedne a poriadne. Tie┼ż nevysadzujte a nenasadzujte op├Ątovne lieky, preto┼że sp├┤sobujete svojmu telu hormon├ílny koloto─Ź.

hormonálna antikoncepcia

Zauj├şmavosti a fakty a hormon├ílnej antikoncepcii

Po vysaden├ş hormon├ílnej antikoncepcie ma ┼żensk├ę telo ve─żk├Ż probl├ęm vr├íti┼ą sa sp├Ą┼ą do norm├ílu. Prejavuje sa to rozh├ídzan├Żm men┼ítrua─Źn├Żm cyklom, akn├│znou ple┼ąou, ─Źi psychick├Żmi probl├ęmami. T├║to skuto─Źnos┼ą neovplyvn├şte a preto je potrebn├ę necha┼ą sa s ┼łou telo vysporiada┼ą. Ide ale tie┼ż o individu├ílny aspekt a u niektor├Żch ┼żien sa ani nemus├ş dramaticky objavi┼ą. Faktom v┼íak je, ┼że ┼żeny po vysaden├ş antikoncepcie maj├║ probl├ęm otehotnie┼ą. Obnovenie plodnosti je tie┼ż individu├ílne a m├┤┼że trva┼ą od 3 a┼ż do 12 mesiacov.

U┼ż├şvan├şm hormon├ílnej antikoncepcie z tela pri mo─Źen├ş vylu─Źujete horm├│ny. Tie sa dost├ívaj├║ do vody a pri ─Źisten├ş sa nedok├í┼żu odstr├íni┼ą. Pr├íve preto, ┼że mno┼żstvo ┼żien preferuje tento typ ochrany, st├íva sa, ┼że sa horm├│ny objavuj├║ aj v moriach, kde sp├┤sobuje mnoh├ę ekologick├ę probl├ęmy.

Záver

Hormon├ílna antikoncepcia zabra┼łuje otehotneniu a teda prin├í┼ía takmer bezpe─Źn├Ż sex. Jej u┼ż├şvanie nie je pre n├ís nepr├şjemn├ę. Ide o pohodln├║ formu ako sa chr├íni┼ą pred nechcen├Żm tehotenstvom, no z├írove┼ł so sebou prin├í┼ía aj ve─żk├ę mno┼żstvo rizika. Je len na v├ís, ─Źi ste ochotn├ş podstupova┼ą dlhodobo u┼ż├şvanie horm├│nov a ide o ka┼żd├ęho subjekt├şvne rozhodnutie. Je v┼íak dobr├ę by┼ą informovan├Ż rovnako o v├Żhod├ích ako aj nev├Żhod├ích a preto d├║fam, ┼że v├ím tento ─Źl├ínok pomohol pochopi┼ą h─║bkovej┼íie t├║to t├ęmu.

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *