Kedy je potrebné navštíviť urológa?

Urológia vzbudzuje u mnohých mužov obavy a pravidelné preventívne prehliadky často vynechávajú. Urológ ale nerieši len problémy s prostatou, na klinike sa vykonáva aj vazektómia alebo obriezka.

Preventívne prehliadky

Urológ diagnostikuje a lieči ochorenia pohlavných orgánov u mužov a močového ústrojenstva. Preventívne prehliadky by mal absolvovať každý muž, ale zanedbávať by ich nemali predovšetkým muži starší ako 50 rokov. Prehliadka spočíva v konzultácií a následnom vyšetrení genitálu, močového ústrojenstva a prípadne aj prostaty.

Vykonáva sa aj chemické vyšetrenie moču a ultrazvuk.  Vďaka pravidelným preventívnym prehliadkam je možné odhaliť ochorenia ako je rakovina prostaty alebo semenníkov včas. Lekára je potrebné navštíviť aj pri zápale močových ciest, problémov s prostatou alebo erekciou.

Urológia vám pomôže aj vtedy, keď máte podozrenie na pohlavné choroby ako kvapavka, herpes, chlamýdie či mykoplazma. Komplexnejšie vyšetrenie vám ale môže urobiť kožný lekár.  Čo ale urológ nevyrieši sú choroby alebo poranenia konečníka. Tie patria odborníkom v oblasti gastroenterológie, prípadne chirurgie.

Chirurgické zákroky

U urológa sa vykonávajú urologické zákroky, ku ktorým patrí aj vazektómia.  Ide o trvalú antikoncepčnú metódu pre mužov. Po zákroku, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézií, nebude ejakulát obsahovať spermie. Úkon trvá menej ako hodinu a nevyžaduje práceneschopnosť.

Ďalším urologickým zákrokom je klasická obriezka.  Ide o odstránenie predkožky penisu, ktorá sa často robí z náboženských dôvodov, niekto ju ale podstupuje aj zo zdravotných či hygienických dôvodov.  Tento zákrok sa môže vykonávať v celkovej alebo lokálnej anestézií a netrvá ani hodinu.  Rana sa zvykne zahojiť v priebehu 7-10 dní. po tejto dobe sa tiež vyberajú stehy.

Vložiť komentár