Libido alebo keď sa stratí chuť na sex

Tento článok je venovaný tak pánom ako aj dámam. Dozviete sa v ňom čo je libido, čo je príčinou zníženého libida, aké sú príznaky a tiež ako je možné opäť ho zvýšiť.

Čo je libido

Mnoho ľudí si nie celkom dobre vysvetľuje pojem libido. Libido je pohlavný pud – sexuálna túžba – sexuálny apetít. To je najjednoduchšia definícia libida. Je to teda ten pocit, alebo túžba po párení. Je veľa faktorov ktoré ovplyvňujú vaše libido.

Prečo dochádza k strate libida

Za znížením libidom treba hľadať úbytok gonadotropných hormónov LH a FSH ktoré riadia činnosť pohlavných žliaz. Pri akejkoľvek sexuálnej stimulácií vylučuje hypotalamus (oblasť mozgu riadiaca pohlavné žľazy) hormóny ktoré následne stimulujú produkciu pohlavných hormónov (gestagén, testosterón). Porucha tejto činnosti sa následne prejavuje ako strata libibda a teda strata záujmu o sex.

Príznaky straty libida

    • pokles záujmu o pohlavný styk
    • neschopnosť dosiahnuť orgazmus
    • k sexu dochádza menej často
    • zníženie celkového počtu intímností v živote partnerov

Čo môže spôsobiť stratu libida

Existujú teda psychologické faktory akým je veľmi často napríklad stres, ale tiež aj fyzické faktory (zhoršený zdravotný stav). Na stav libida majú vplyv aj niektoré lieky. Väčšinou sa jedná o upokojujúce medikamenty či lieky na zníženie krvného tlaku.

libido strata

Ako je to u žien

U žien sa vyskytuje zníženie libida častejšie než u mužov. Väčšinou za to môžu hormonálne zmeny v organizme ženy. S tým súvisí aj užívanie antikoncepcie. Ženy ktoré dojčia tak isto môžu trpieť zníženým záujmom o sex. Je to spôsobené zvýšenou tvorbou hormónu prolaktínu, ktorý negatívne vplýva na ženské libido. No a v neposlednom rade je to menopauza a s tým spojené hromonálne výkyvy.

Výživové doplnky na zlepšenie erekcie

Ako je to u mužov

U mužov k najčastejším príčinám patrí obezita ale tiež psychické problémy ako nízke sebavedomie. Medzi rizikové faktory patrí aj fajčenie, pitie alkoholu či užívanie drog. K zníženému libidu však môže viesť aj neprejavená homosexualita.

Ako riešiť stratu libida

V prvom rade netreba problém podceňovať ale aktívne ho riešiť. Ak máte podozrenie na to, že stratu libida spôsobuje užívanie liekov, skúste sa poradiť s lekárom o zmene liekov. Zlepšiť libido môžu napríklad niektoré prírodné látky ako gingo biloba alebo ploštičník hroznatý. V nezanedbateľnom množstve sú v predaji tiež výživové doplnky. Váš stav môže zlepšiť aj akupunktúra či cviky na posilnenie panvového dna. A v neposlednom rade zdravá strava a pohyb. Ak chcete vedieť ktoré potraviny môžu zlepšiť vaše libodo čítajte článok  "9 potravín ktoré zvýšia vaše libido"

Tento článok pre Vás napísala Marcela. Tento článok pre Vás napísala Marcela.

3 komentáre k “Libido alebo keď sa stratí chuť na sex”

Vložiť komentár