Reklamné pásma v televízii sú plné marketingových ťahov, ako zviditeľniť vložky či tampóny. O vecičke ako menštruačný kalíšok sa z televízie dozviete iba sotva. Zaujíma vás prečo? Odpoveď je veľmi prostá. Vložky a tampóny predstavujú trvalý biznis. Naopak menštruačný kalíšok nevytvára svojim predajcom tak enormné zisky. Môže za to fakt, že menštruačný kalíšok na rozdiel od vložiek a tampónov nie je jednorazový. Pri správnom zaobchádzaní ho možno používať roky.
Prvý menštruačný kalíšok bol vytvorený v roku 1987 v USA. Nezaznamenal však veľký úspech. Aj v dnešných dňoch je menštruačný kalíšok pomerne neznámym pojmom. Môže za to práve vyššie zmienený fakt, že predajcovia radšej platia reklamu ziskovým produktom. Nemyslia pritom na to, že výrobou a frekventovaným používaním vložiek a tampónov je zaťažovaná predovšetkým príroda. Priemerná žena na život minie až 11 000 jednorazových vložiek.
Menštruačný kalíšok je vytvorený z latexovej gumy alebo silikónu. Tesne tak prilieha k stenám pošvy a zachytáva unikajúcu krv. Hrstka osvietených žien, čo hodila vložky za hlavu a začala používať menštruačný kalíšok, si tento malý zázrak veľmi pochvaľuje. Jeho používanie prináša mnoho výhod. Jednou z nich, najmenej dôležitou, no príjemnou, je redukcia zápachu. Veľa žien sa sťažuje na zápach, keď sa menštruačná krv dostane do kontaktu so vzduchom. Tomu menštruačný kalíšok efektívne predchádza. Menštruačný kalíšok je cenovo dostupný, nehovoriac o tom, že nie je jednorazový. Po použití ho však musíte poriadne umyť. Ďalšou výhodou, ktorá býva pri ostatných dvoch prostriedkoch na zadržiavanie menštruačnej krvi zanedbávaná, je prevencia toxického šoku. Tento patologický jav vzniká, keď tampón či vložka absorbujú krv. Vagína môže v tomto toxickom prostredí podľahnúť smrteľnej infekcii. Menštruačný kalíšok krv neabsorbuje, len ju zadržiava. Tým predchádza vzniku infekcie.
Vyberte si tú správnu veľkosť
Rozhodli ste sa pre kúpu menštruačného kalíška a teraz uvažujete, aká veľkosť bude pre vás tá pravá? Tu niet nad čím hútať, bez hanby treba navštíviť gynekológa a na rovinu sa ho opýtať. Menší menštruačný kalíšok je odporúčaný pre ženy do 30 alebo panny, širší zas pre ženy po 30 alebo matky.
Ako menštruačný kalíšok zaviesť?
Použitie kalíška prebieha odlišne ako použitie vložiek či tampónu. Treba dbať na to, aby steny kalíška bezpečne priľnuli k stenám pošvy. Menštruačný kalíšok musí byť usadený pod krčkom maternice. Rôzne ženy sa v umiestnení krčka maternice líšia, preto je potrebné zvoliť správnu veľkosť kalíška. O tvar sa obávať nemusíte. Menštruačný kalíšok je výnimočne prispôsobivý a nežný k vašej vagíne. Aby menštruačný kalíšok priľnul k stenám, niekedy ho treba v pošve pootočiť. Zachytí až 30 mililitrov krvi, čo je 2 krát viac ako superabsorbčný tampón. Menštruačný kalíšok je vhodný aj pre panny, odporúča sa však najmenšia možná veľkosť. V takomto prípade je na mieste použitie lubrikačného gélu alebo iného zvlhčovadla. Vaginálne svaly mladých žien sú totiž tuhšie a zavádzanie kalíška bez zvlhčenia môže byť nepríjemné.
Vyberanie kalíška z pošvy
Vyberanie menštruačného kalíška môže predstavovať problém. Vhodné je si odstraňovanie kalíška z pošvy vyskúšať doma vo vani, aby ste predišli trápnej situácii na verejných záchodoch. Menštruačný kalíšok treba opatrne uchopiť za stopku a vytiahnuť ho z vagíny bez toho, aby sa jeho obsah vylial. To by nebolo príjemné.
Kalíšok ako súčasť menštruačného sexu
Väčšina žien pohlavný styk počas menštruačného cyklu zásadne odmieta. Pochopiteľne, nie je to nič príjemné a navyše je to stresujúce. Sex so špeciálnym jednorazovým menštruačným kal íškom je však revolučnou cestou, ako spraviť menštruačný sex príjemným. Nie je tvarovaný ako bežný menštruačný kalíšok, ale je plytší a nebráni tak pohlavnému styku. Pri sexe neprekáža a nie je ho cítiť.