Penis – všetko čo by ste mali vedieť

Penis alebo pohlavný úd je mužský pohlavný orgán, ktorý má pri sexuálnej aktivite veľký význam. Je orgánom plodnosti, slúži na prenos spermií do vajíčka, teda je nevyhnutný pre oplodnenie. Zároveň je penis veľmi dôležitou súčasťou vylučovacej sústavy, pretože slúži aj na odvádzanie moču. Zloženie mužského pohlavného orgánu tvorí prevažne hubovité tkanivo, ktoré predstavuje základ pre vývin troch toporivých telies.

Čo sa týka stavby mužského vonkajšieho pohlavného orgánu, povrch tvorí pohyblivá kožka. Jej úloha je predovšetkým prekryv a tiež ochrana koncovej časti pohlavného údu. Koncovou časťou penisu je žaluď, ktorý má na svojom povrchu malé množstvo kreatínu a súčasťou je aj mazová substancia smegma. Žaluďom tiež prechádza močová rúra.

Vzhľad penisu

penis

Vzhľad penisu je často vášnivo diskutovaný. Ide najmä o dĺžku, ktorá je mužskou pýchou a ženskou slabosťou. Priemerná dĺžka penisu sa pohybuje v rozmedzí od 12-17 centimetrov v stoporenom stave. Tak istom je faktom aj vzhľad penisu najmä čo sa týka zakrivenia. Takmer žiadny muž nemá úplne rovný penis, väčšinou je zahnutý dohora alebo do strany. Len výnimočne býva zahnutý nadol.

Aj keď sa tejto oblasti venuje veľká pozornosť, nie je to dĺžka ani zakrivenie, ktorému muži vďačia za dávku potešenia pre svoje polovičky. Najdôležitejšia je správna technika pri realizácii pohlavného aktu, ktorá zaručuje orgazmus obidvom stranám a umožňuje oplodnenie. Pokiaľ teda váš penis nemá 12 až 17 centimetrov, neznamená to, že niečo nie je v poriadku.

Zdravie penisu

Kontrola zdravia vášho penisu je veľmi dôležitá pre jeho správne fungovanie. Práve preto by ste nemali podceňovať návštevy urológa, ktorý vám dokáže podať odbornejšie informácie o vašom zdravotnom stave. Problémov, ktoré sa bohužiaľ môžu vyskytovať v súvislosti s mužským pohlavným orgánom je mnoho.

Najčastejšími problémami spojenými s funkciou penisu sú slabá erekcia, citlivosť, zápaly, či infekcie. Často sa však stretávame aj s rôznymi vrodenými poruchami, ktoré sa bohužiaľ musia niekedy riešiť aj chirurgickým zákrokom. Medzi takéto ochorenia patrí napríklad krátka uzdička, ktorá je sprevádzaná aj urýchlenou ejakuláciou, čo môže v sexuálnom živote spôsobovať nedostatočné uspokojenie partnerky.

Zdravotné problémy

sex

Zdravotných problémov, ktoré sa týkajú práve tejto intímnej mužskej oblasti môže byť mnoho. Okrem vrodených problémov vám môžu problémy narobiť aj zdravotné ťažkosti, ktoré sa často spájajú aj s inými chorobami, či psychickými problémami. Je preto dôležité pri vašich problémoch sa sústrediť najmä na zdroj a snažiť sa odstrániť základ zdravotných dysfunkcií.

Medzi takéto patrí napríklad aj veľmi citlivý žaluď, ktorý je síce ojedinelým ochorením, no zato veľmi nepríjemným. Medzi prejavy patrí najmä svrbenie a pálenie v týchto intímnych oblastiach. Často je zdrojom ochorenia nekvalitné spodné prádlo, či nedostatočná hygiena. Mužov veľmi často trápi erektilná dysfunkcia, ktorá spôsobuje najmä poruchy erekcie, ktoré však môžu takisto byť trvalé a viesť až k strate erekcie.

Veľmi nepríjemným ochorením, ktoré sa však netýka len mužov je zápal močovej rúry. Aj keď sú muži vo všeobecnosti voči takýmto chorobám odolnejší, aj ich môže táto nepríjemnosť veľmi potrápiť. Prejavuje sa najmä pálením, rezaním, v pokročilejšom štádiu aj vylučovaním krvi močovou rúrou. Tento problém môže signalizovať ďalšie vážnejšie problémy a zväčša sa po prvej nákaze objavuje v pravidelných intervaloch.

S už spomínaným zápalom močových ciest sa viaže aj ochorenia zvané močové kamene. Toto ochorenie je veľmi nepríjemné a prejavuje sa opäť najmä bolesťou pri močení. Okrem toho však môže priamo vplývať na vylučovaciu sústavu, zastavovať močenie, či spôsobovať pocit neustálej potreby vylučovania moču.

Okrem infekcie a zápalu močovej rúry, môžu mužov trápiť aj infekcie pokožky penisu. Zdrojom môže byť alergická reakcia, ale tiež sa môže jednať aj o zápalové ochorenie, ktorého pôvodca je kvasinková infekcia. Toto ochorenie je tiež veľmi nepríjemné a prejavuje sa najmä svrbením, pálením a začervenaním.

Ako sa starať o zdravie vášho penisu?

zdravie penisu

Zdravie penisu je pre správne fungovanie pohlavného, ale aj vylučovacieho systému veľmi dôležité. Mali by ste si preto zaužívať niekoľko opatrení, ktoré vám môžu pomôcť predísť zdravotným ťažkostiam a zaručiť tak zdravie močového a pohlavného ústrojenstva. Predovšetkým však ide o radikálnu zmenu, čo sa týka vášho životného štýlu.

So zmenou životného štýlu sa viaže napríklad obmedzenie alkoholu, či fajčenia, ktoré môžu podporovať vznik takýchto nepríjemných ochorení a tým odstaviť váš sexuálny život. Tiež však zdravie vášho močového ústrojenstva ovplyvňuje aj jedlo a pitie, ktoré tvorí základ vašej pravidelnej stravy. Pre prekrvenie penisu sú totiž veľmi nezdravé potraviny, ktoré sú kalorické a s vysokým obsahom cholesterolu. Naopak sa odporúča množstvo zeleniny a ovocia.

Dôležitý pre správne fungovanie penisu je aj pravidelný pohyb. Stres môže byť často spúšťačom aj takýchto ochorení a preto je viac ako žiaduce redukovať ho. Na redukciu stresu napríklad výborne slúži práve sex, ktorý vám dopraje príjemnú relaxáciu. Takto môžete odstrániť najmä psychické problémy, ktoré nám ale často nedovoľujú sa pri sexuálnych aktivitách uvoľniť a tak nemusíte podávať také výkony ako predtým.

Pokiaľ chcete povzbudiť svoje libido prírodnými prostriedkami, môžete sa zamerať na využívanie rôznych afrodiziák. Je však dôležité vedieť, že ich úlohou nie je riešenie zdravotných ťažkostí, len navodenie chtíča. Závažnejšie problémy musíte riešiť buď prostredníctvom rôznych doplnkov stravy, alebo priamo s odborníkom, ktorý vám ohľadom vašich problémov udá konečné odborné stanovisko.

Zväčšenie penisu

Mnohí z vás sa možno pohrávajú s myšlienkou ako zväčšiť svoju pýchu, či ako docieliť väčšiu pevnosť a vitalitu pohlavného údu. Na túto otázku existuje viacero odpovedí a dôležité je tiež, čo od tejto zmeny očakávate. Pokiaľ by ste túžili po veľkej zmene v rozmeroch, dnes už sú aktuálne rôzne chirurgické zákroky, ktoré dokážu takéto vylepšenia zrealizovať. Okrem toho však existuje aj mnoho cenovo dostupnejších alternatív vo forme gélov, či tabletiek.

Ich efektivita je rôznorodá a často aj veľmi individuálna ale môžu vám dodať pocit sebavedomia. Táto alternatíva je väčšinou aj cenovo najdostupnejšia. Pre zväčšenie penisu je možné využívať aj rôzne naťahovače, či erekčné krúžky, ktoré slúžia na predĺženie, či zväčšenie penisu. Pri takýchto problémoch môžete teda využiť viaceré alternatívy, aby ste dosiahli vami vysnívanú dĺžku penisu.

Okrem týchto alternatív je ešte ďalšia metóda, ktorá môže pri zväčšení pohlavného údu prispieť a to je realizácia rôznych cvičení. Medzi takéto patria napríklad Kegelove cviky, ktoré sú vhodné rovnako pre ženy, ako aj pre mužov pretože stimulujú svaly panvového dna a pomáhajú ich prekrviť. Rotácia žaluďa môže prispieť k správnemu prekrveniu penisu a tiež prispieva aj k jeho zväčšeniu.

Dozvedeli ste sa v našom článku niečo nové? Využijete niektoré z našich tipov na zväčšenie penisu? Staráte sa pravidelne o zdravie vášho pohlavného údu? Podeľte sa o vaše názory s nami v komentároch!

Vložiť komentár