Tribulus terrestris – Kotvičník zemný

Kotvičník zemný inak známy aj ako Tribulus terrestris pochádza pôvodom z Japonska a Číny, no v dnešnej dobe ho nájdeme už takmer po celej zemi. Najrozšírenejší je práve v európskych častiach Ruska, kde sa priemyselne spracúva na farmaceutické účely.

A prečo je taký zaujímavý že sa dostal až na našu stránku? Dokáže totiž zvýšiť hladinu testosterónu až o 30%, zvýši telesný výkon vytrvalosť a pomáha pri sexuálnej aktivite.

Zloženie – Tribulus terrestris – Kotvičník zemný

Kotvičník zemný obsahuje vysoký obsah rastlinných anabolických steroidov, taktiež nazývaných fytosteroly. Významne sa podieľajú na podpore a udržiavaní zdravia, liečbe chorôb a zvyšovaniu syntézy a odbúravania bielkovín, čo sa prejavuje najmä nárastom svalovej hmoty. Najvyššiu koncentráciu nájdeme v plodoch a koreňoch rastliny. V listoch a vňati jednej dospelej rastliny nájdeme približne:

  • 12% bielkovín
  • 2,6% tuku
  • 40% sacharidov
  • 29% vlákniny
  • 16% minerálnych látok
  • 3% rastlinných steroidov

V koreňoch potom nájdeme najmä chemické zlúčeniny, ako je saponín či diosgenin. Plody sú známe svojim vysokým obsahom rastlinných olejov, kyseliny linolovej a linoleovej.

Účinky

Postupne ako sa kotvičník zemný rozširoval do rôznych zemí, každá z kultúr našla pre túto rastlinku iné využitie. Gréci kotvičník používali ako diuretikum a náladu zlepšujúci prostriedok. Indiáni vynašli jeho antiseptický a protizápalový účinok, Číňania ho využívali na liečbu kardiovaskulárnych chorôb a v Bulharsku vynašli jeho pozitívny účinok na sexuálnu stimuláciu a neplodnosť.

Ak si zhrnieme všetky účinky Tribulus terrestris – kotvičníka zemného na ľudské telo, dostane pomerne dlhý zoznam.

  • má močopudné vlastnosti- pomáha pri liečbe chorôb obličiek a močových ciest
  • rozpúšťa močové kamene
  • zlepšuje trávenie a peristaltiku čriev, že podporuje tvorbu žalúdočných štiav
  • znižuje hladinu cholesterolu
  • pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Vedci zistili, že kotvičník má pozitívny vplyv na metabolizmus cukrov a lipidov
  • normalizuje činnosť srdca a ciev
  • podporuje cirkuláciu krvi v tele, pomáha pri chudokrvnosti
  • zlepšuje obranyschopnosť a imunitu organizmu
  • používa sa ako sexuálny stimulant, tak u žien, ako aj u mužov
  • Tribulus terrestris využívaný silovými športovcami a kulturistami, najmä preto, že:

  •  zlepšuje psychický aj fyzický výkon
  •  napomáha rýchlemu rastu svalstva
  •  zabezpečuje rýchlu regeneráciu svalovej hmoty
  •  udržiava svalový tonus
  •  bojuje proti únave

Kotvičník zemný a lepší sex

Látka zvaná Protodioscin (steroidný saponín), ktorá je obsiahnutá v Tribulus terrestris, zvyšuje citlivosť hypotalamu, ktorý je zodpovedný za produkciu testosterónu a estragónu v ľudskom tele. Práve tieto dva hormóny sú zodpovedné za sexuálnu túžbu a hladinu vzrušenia počas pohlavného styku.

Protodioscin sa podieľa na správnej cirkulácií krvi v tele. Čím viac stúpne hladina spomínaného hormónu, tým lepší je prietok krvi po celom tele, čo sa v konečnom dôsledku odráža na kapacite tkanív v penise. Krv sa taktiež rýchlejšie dostane do toporivých teliesok penisu, ktoré v stave prekrvenia spôsobujú stoporenie penisu. Vedci sa taktiež zhodujú na tom, že pravidelné užívanie kotvičníka zemného zvyšuje produkciu spermii, zvyšuje chuť na sex a poskytuje dlhotrvajúcu, silnú a tvrdú erekciu.

Udáva sa, že účinok je výraznejší u osôb starších ako 40 rokov nakoľko prirodzená produkcia estragónu a testosterónu vekom klesá. Tribulus terrestris túto produkciu dokáže, vďaka svojím pozitívnym účinkom, navýšiť.

U žien táto rastlinka zvyšuje hladinu folikulostimulačného hormónu (FSH), čím napomáha liečbe neplodnosti. Vďaka svojej schopnosti prekrvovať celé telo a zlepšovať náladu, dokáže kotvičník pomôcť taktiež ženám zvládnuť obdobie menopauzy. Tým, že kotvičník zemný poskytuje uvoľnenie a navodzuje psychickú a fyzickú pohodu, by sa dalo polemizovať taktiež o tom, že pomáha k lepšiemu sexuálnemu zážitku tak u žien ako aj u mužov.

kotvičník zemný použitie účinky

Ako užívať?

Kotvičník môžeme užívať, buď v tabletách alebo formou vývaru, teda čaju. Odporúčaná dávka je 1 gram na 60kg váhy. 1 gram drveného kotvičníka sa rovná približne jednej čajovej lyžičke. Čaj si pripravíme z 1g kotvičníka vo forme drviny, plátkov alebo prášku, ktorý zalejeme 0,5l vody. V hrnci varíme asi 20 minút, aby sa extrahovali všetky živiny z kotvičníka do vody a vytvoril sa pomerne silný vývar. Odvar pijeme po dúškoch počas celého dňa, pričom kvôli chuti si môžeme pridať med alebo iné sladidlo.

U tabliet je dávkovanie individuálne podľa návodu ale vždy súvisí s váhou jedinca. Kotvičník existuje aj vo forme prášku ktorý môžete zmiešať s malým množstvom teplej vody a užívať po lyžičkách. Každá forma užívania má odlišný čas nástupu účinkov.

Pri tabletkách sa účinky môžu prejaviť už za niekoľko hodín, zatiaľ čo u odvaru to môže trvať aj niekoľko dní. Samozrejme, musíme brať ohľad aj na individualitu každého z nás, teda aj účinky kotvičníka na telo sa môžu človek od človeka líšiť. Dávkovanie je potrebné, najmä spočiatku, poctivo dodržiavať. Ak sa vám zdajú účinky príliš silné, dávku mierne znížte, no pozor na zvyšovanie užitého množstva.

Pri prekročení určitého množstva (u každého je toto množstvo iné) sa zvýši prísun fytosterolov, čo môže mať za následok zníženie vstrebávania beta karoténu a vitamínov rozpustných v tukoch. V prípade, že pozitívne vplyvy kotvičníka zemného na telo nie sú dostačujúce, vydržte ešte 7-10 dní na rovnakom množstve a ak sa ani po tomto čase účinnosť nezvýši, dávku mierne zvýšte. Pri dlhodobom užívaní sa taktiež môže stať, že telo si na túto bylinku zvykne, vtedy je vhodné na niekoľko dní užívanie prerušiť a opäť pokračovať.

Tribulus Terrestris Weider

Tribulus Terrestris Weider

Zaujímavosťou je prípravok Tribulus terrestris Weider ktorý je najpredávanejším Tribulus. Na Česko-Slovenskom trhu sa predával ako jeden z prvých. Tento prípravok postupne začali kupovať aj ne-kulturisti hlavne pre jeho dobré účinky na sexuálny výkon a Tribulus terrestris od spoločnosti Weider je tak aj najznámejším prípravkom s obsahom kotvičníka zemného na trhu.

S obsahom kotvičníka zemného však existuje na trhu viacero prípravkov. Niektoré existujú ako samostatný extrakt z rastliny a niektoré obsahujú ešte ďalšie látky ako napríklad extrakt z Macy peruánskej či Arginín.

Tribulus vo forme prášku

kotvičník zemný tribulus prášok

Kotvičník zemný – Tribulus terrestris je možné užívať aj vo forme prášku. Avšak prášok rozpustený vo vode má veľmi nepríjemnú horkú chuť. Celkom slušná diskusia sa k práškovej forme rozvinula na stránke https://www.nu3tion.com/tribulus-terrestris-90-prasok kde môžete nájsť aj práškovú formu Tribulus terrestris na predaj. Cena je cca 5 eur/ 100 gramov.

Vedľajšie účinky

Keďže kotvičník zemný – Tribulus Terrestris je bylina rastúca vo voľnej prírode, oproti chemických liekom a preparátom na zlepšenie erekcie má obrovskú výhodu. Je naturálna, neničí naše zdravie a nespôsobuje žiadne zdravotné riziko spojené s pohlavnými orgánmi. Ľudia so slabším žalúdkom však môžu pociťovať v začiatkoch užívania mierne nevoľnosti, ktorým sa účinne vyhneme znížením dávky. Častým nežiadúcim prejavom býva bolesť hlavy, ktorá môže byť opäť spôsobená príliš častým užívaním.

Samozrejmosťou je, že užívaniu by sa mali vyhnúť osoby mladšie ako 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Je taktiež na mieste podotknúť, že nakoľko kotvičník zvyšuje hladinu testosterńu a estregónu, jeho účinnosť nebude u mladých ľudí až natoľko výrazná. Produkcia testosterónu totiž vekom klesá. Osoby mladšie ako 30 rokov, by teda namiesto užívania kotvičníka, mali hľadať príčinu ťažkostí.

kotvičník zemný pestovanie zber

Dopestujete si aj doma

Typickým miestom, kde by sme kotvičník našli je suchá polopúšť alebo step. Najčastejšie ho nájdeme v prímorských oblastiach, pastvinách či pri prašných cestách, no pokojne si ho môžete vypestovať aj doma v záhrade. Najlepšie sa mu darí vo voľnej pôde, kde má dostatok miesta pre široké korene. Po dozretí semená opadajú a po prezimovaní opäť vyklíčia, nemusíte sa preto báť, že by vám rastlinka po roku zanikla.

Výživové doplnky na zlepšenie erekcie

Taktiež, však môžete semená obrať a malé rastlinky, ktoré sú pomerne citlivé na plesne a škodcov, si môžete vypestovať doma v črepníku a po tom, ako rastlinka zosilnie ju presadiť do voľnej pôdy. Keď výhonky dosiahnu veľkosť 5 cm začínajú kvitnúť. Plody a listy kotvičníka zberáme priebežne, no s príchodom prvých mrazov je vhodné pozbierať celú rastlinku, nakoľko mínusové teploty ju znehodnocujú.

Tento článok pre Vás napísal Tomáš. Tento článok pre Vás napísal Tomáš.

Vložiť komentár