Vazektómia

Vazektómia je odborný termín pre mužskú sterilizáciu. Zároveň ide o nezvratný proces. Týmto zákrokom sa zasahuje do plodnosti muža, pretože ide o prerušenie prívodu spermií do ejakulátu. Kvôli tomu ostáva muž doživotne neplodný, čiže sa jedná o jednu formu antikoncepcie. Aký je priebeh vazektómie, aké riziká sa s ňou spájajú a aké je cenové rozpätie tohto zákroku?

Vazektómia sa často vykonáva na požiadanie, no niekedy je realizovaná aj kvôli zdravotným ťažkostiam. Vazektómiu dokáže urobiť aj menšie kliniky, vďaka čomu je dostupnosť tohto ošetrenia veľmi dobrá. Tento chirurgický zákrok vzbudzuje u mužov množstvo obáv, avšak priamo nevplýva na sexuálny a intímny život. Podstúpenie takéhoto zákroku si však vyžaduje dôsledné premyslenie.

Čo je vazektómia a prečo ju ľudia vyhľadávajú?

penis

Vazektómia predstavuje jednoduchý chirurgický zákrok, ktorý zabraňuje spermiám stať sa súčasťou ejakulátu. V postate sa odstráni časť semenovodu, ktorého úlohou je práve vedenie spermií. Zákrok sa praktikuje pri celkovej alebo lokálnej anestézii.

Ľudia tento druh zákroku vyhľadávajú najmä kvôli tomu, že ide o formu trvalej antikoncepcie. Táto takmer 100% antikoncepcia však neochraňuje pred prenosom pohlavných chorôb. Vďaka tomu môže byť sexuálny život povýšený na nový level. Treba si však dopredu uvedomiť, že ide o nezvratný krok a poriadne si premyslieť jeho realizáciu.

Takýto zákrok zároveň neprináša žiadne vedľajšie účinky na erekciu, ani na samotný ejakulát, len sa zmenší jeho množstvo. Pokiaľ sa pre takýto zákrok rozhodnete, musíte bež oboznámený so všetkými rizikami a tiež o nezvratnosti zákroku. Až potom po podpise informovaného súhlasu môžete reálne zákrok podstúpiť.

Priebeh vazektómie

Väčšinou je priebeh vazektómie opatrený lokálnou anestéziou. Prvým krokom, ako sme už spomenuli, je konzultácia žiadateľa a doktora, kedy sa dozviete všetky podrobnosti o zákroku, aby ste sa mohli na 100% rozhodnúť o jeho prevedení. Po podpísaní informovaného súhlasu začne plynúť 30 dňová lehota, po ktorej je možné zákrok oficiálne zrealizovať. Pri tomto zákroku nie sú potrebné ani žiadne predoperačné testy.

Princíp samotného zákroku je veľmi jednoduchý. Ide o prerušenie prívodu spermií do ejakulátu. Práve preto sa zákrok zameriava na prerušenie semenovodov. Obvykle je trvanie zákroku okolo 20 minút, pričom pacient je schopný komunikácie s doktorom. Najprv sa oblasť zákroku vydenzifikuje, prípadne aj vyholí. Lekár dotykom nahmatá semenovody a aplikuje anestetikum na ich znecitlivenie. Následne sa jedným alebo dvomi rezmi o semenovody o dĺžke 1,5-2 centimentre vypreparujú. Na koncoch sa podviažu a rana sa zašije.

3D zobrazenie vazektómie môžete názorne vidieť aj na tomto videu:

Tento zákrok nie je pre naše telo veľmi invazívny, no napriek tomu by ste si po jeho absolvovaní mali dopriať pokoj. Niektorí pacienti potrebujú po vyprchaní anestetika rôzne studené obklady na zmiernenie opuchu. Prvý týždeň po zákroku nie je dobré nosiť ťažké veci a tiež by ste sa mali vyhýbať sexu. Ideálne je nosiť voľnejšie spodné prádlo, kvôli pretrvávajúcemu opuchu.

Kontrolné vyšetrenia sa zväčša vykonávajú po 4 až 6 týždňoch. Cieľom vyšetrenia je kontrola zdravotného stavu, rekonvalescencie, ale tiež aj spermiogram. Ten dokáže zachytiť, či sa v ejakuláte nachádzajú nejaké spermie. Ak v ejakuláte spermie nie sú, zákrok prebehol úspešné a vy sa môžete bez obáv praktizovať nechránený pohlavný styk.

Ako sa na zákrok pripraviť?

Keďže ide o zákrok, ktorý nie je radikálny a realizuje sa len pod lokálnou anestéziou nemusíte robiť žiadne prehnané kroky. Pred zákrokom môžete jesť aj piť. Pozrime sa však na užitočné kroky, ktoré vám umožnia vazektómiu lepšie prekonať.

  • Ak užívate lieky na riedenie krvi, či zápaly je nutné ich pred zákrokom vyradiť.
  • Po zákroku si určite pripravte pohodlnú a voľnú spodnú bielizeň z príjemných materiálov, ktorá vám zaručí dostatok komfortu.
  • V deň zákroku je ideálne pripraviť oblasť zákroku prevedením hygienických opatrení, rovnako ako vyholením nadmerného ochlpenia.
  • Po vazektómii sa neodporúča šoférovať, preto je veľmi dôležité zohnať si niekoho, kto vás z ošetrenia odvezie domov.

Výhody vazektómie

Keďže je tento chirurgický zákrok často realizovaný aj na podnet žiadateľa zaručene prináša určité výhody. Poďme si teda zhrnúť, aké výhody vám vazektómia môže priniesť:

✅ ide o trvalú formu antikoncepcie, ktorá zabezpečuje pri správnom prevedení 100% istotu ochrany

✅ zákrok nemá žiadne vedľajšie účinky na vaše libido, erekciu, či výkony v posteli

✅ tento zákrok nie je pre naše telo veľmi náročný a tak ste v podstate po pár dňoch úplne v poriadku a môžete sa vrátiť do vášho bežného životného tempa

poskytujete ochranu sebe ako aj svojej partnerke, vďaka čomu nie je nútená brať hormonálnu antikoncepciu

Nevýhody vazektómie

➡️ pre niektorých ľudí môže byť rekonvalescencia veľmi dlhá a nepríjemná

➡️ niektorí pacienti po zákroku objavia krv v miešku, či ejakuláte

➡️ pri nedodržiavaní hygienických postupov je možné jednoduchšie prenesenie infekcie

vazektómia

Tieto javy sú len krátkodobými nevýhodami, ktoré zväčša samovoľne po určitej dobe rekonvalescencie ustúpia. So zákrokom sa však môžu spájať aj niektoré dlhodobé problémy, ktoré sú omnoho nepríjemnejšie.

➡️ hromadenie tekutiny v semenníku

➡️ chronická bolesť v týchto oblastiach

➡️ spermatokéla– ojedinele

➡️ zápal nadsemenníkov

➡️ granulóm spermií

➡️tehotenstvo

Vazektómia predstavuje lokálny zákrok, ktorý môže byť vhodný napríklad pre starších mužov, ktorí vedia, že už nebudú túžiť po potomstve. Pre mladších pacientov je veľmi dôležité, aby takýto krok dôkladne konzultovali s partnerkou a tiež aj doktorom. Vo všeobecnosti ide o veľmi rýchly a účinný zákrok, ktorý môže uľahčiť váš intímny život.

Vložiť komentár