Zvýšenie testosterónu

Testosterón je nepochybne jedným z najdôležitejších hormómonov v mužskom tele. Hromadí sa v semenníkoch. Ako výrazný znak mužskej populácie s ňou často splýva. Výraz testosterón pokrýva široký rozsah pojmov, je indikátorom sily, výdrže a dominancie, čo ženám lichotí. Nie darmo pri výbere partnera siahajú práve po mužoch, ktorí majú vysoký obash testosterónu v tele. Hovorí sa tiež, že zvýšený testosterón u mladých chlapcov je sprevádzaných horkokrvnosťou a výbušnosťou. Nedokážu ešte správne odhadnúť svoje sily. Sú v štádiu, kedy testujú svoje schopnosti, svalstvo a dostávajú sa do styku s hierarchiou spoločnosti, do ktorej by radi patrili, nie vždy však presne tušia, ako sa prestíž a uznanie získavajú. Hormón z nich robí sexuchtivé stroje. Zvýšenie testosterónu prebúdza v mužoch potrebu páriť sa, takže začínajú vyhľadávať spoločnosť dievčat a neskôr žien.

Prejavuje sa v puberte

Pokiaľ čítate tento článok, je viac než pravdepodobné, že ste si obdobím puberty už úspešne preskákali. Pokiaľ tomu tak nie je, zvážte, či váš nedostatok testosterónu nie je spôsobený nedostatočoným telesným zrením a namiesto zháňania prípravkov na jeho zvýšenie sa radšej sústreďte na to, ako čeliť jeho sile, keď sa vo vašich semenníkoch jedného dňa začne tvoriť. Poznáte to ľahko. Signálnym znakom tvorby testosterónu je zmena vonkajších, teda sekundárnych pohlavných znakov. Do tejto kategórie spadá všetko, čo prispieva k mužnejšej vizáži dospievajúcich chlapcov. Okrem svalstva, ktoré je pod drobnohľadom žien, sa zrýchľuje aj rast hrtanu a vznik typického ohryzku, zmena hlasu, čiže mutácia a nárast ochlpenia. U chlapcov je tento nárast skutočne divoký. Zaťiaľ čo u dievčat, ktorým ochlpenie vyráža len z najintímnejších miest a nôh, chlapcov začne počas puberty pokrývať súvislá vrstva srsti. Nie je to nič neobvyklé, prešiel si tým každý jeden z nás. Primárne pohlavné znaky, čiže rast pohlavných orgánov mužov, sú najdôležitejsie. Nárast testosterónu riadi pohlavnú aktivitu samcov. Testosterón sa prekvapivo vyskytuje aj u žien, lenže v mimoriadne malom množstve.

Pár zaujímavostí

Testosterón dosahuje najvyššiu hladinu počas ranných hodín, preto sa väčšina zdravých mužov prebúdza v rozpakoch, čo to pod tou perinou narástlo. Pre testosterón je typický anabolický účinok, čiže zvyšuje syntézu bielkovín, hlavne v svaloch a kostiach. Zvyšuje tiež tvorbu červených krviniek. Medzi športovcami je často, hoci nelegálne, využívaný ako podporná látka. K psychickým vlastnostiam, ktoré zvýšenie testosterónu ovplyvňuje, sú zvýšená pozornosť, kognitívne schopnosti, priestorovú orientáciu a libido. 

Ako dosiahnuť zvýšenie testosterónu prirodzenou cestou?

Je vedecky potvrdené, že u mužov, ktorí úspešne prekonali obezitu, po náhlej strate hmotnosti prekvapivo rýchlo narástol obsah testosterónu. Látky s estrogénnym účinkom môžu mať za následok zníženie libida. Ak ste s množstvom testosterónu vo svojom tele spokojní a neradi by ste oň prišli, dbajte na to, aby ste sa vyhýbali stresujúcim situáciám a dodržiavali zdravú životosprávu. Pozitívny vplyv má aj vitamín D. Na zvýšenie teststerónu vám pomôže jesť vyberané suroviny. Aj keď ste im nikdy neholdovali, po zistení, že zvyšujú libido, si ich určite obľúbite. Patria k nim orechy, morské plody, hrozno, zázvor, oleje, šampiňóny, avokádo, prekvapivo aj cesnak s cibuľou a deťmi nenávidený špenát a brokolica. Kotvičník zemný z Japonska a Číny bohato prispieva k z výšeniu testosterónu v tele. Testosterón naopak znižujú jedlá zo sóje, ľanové semienka a mäta.

Vložiť komentár