Zv├Ż┼íenie testoster├│nu

Testoster├│n je nepochybne jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch horm├│monov v mu┼żskom tele. Hromad├ş sa v semenn├şkoch. Ako v├Żrazn├Ż znak mu┼żskej popul├ície s ┼łou ─Źasto spl├Żva. V├Żraz testoster├│n pokr├Żva ┼íirok├Ż rozsah pojmov, je indik├ítorom sily, v├Żdr┼że a dominancie, ─Źo ┼żen├ím lichot├ş. Nie darmo pri v├Żbere partnera siahaj├║ pr├íve po mu┼żoch, ktor├ş maj├║ vysok├Ż obash testoster├│nu v tele. Hovor├ş sa tie┼ż, ┼że zv├Ż┼íen├Ż testoster├│n u mlad├Żch chlapcov je sprev├ídzan├Żch horkokrvnos┼ąou a v├Żbu┼ínos┼ąou. Nedok├í┼żu e┼íte spr├ívne odhadn├║┼ą svoje sily. S├║ v ┼ít├ídiu, kedy testuj├║ svoje schopnosti, svalstvo a dost├ívaj├║ sa do styku s hierarchiou spolo─Źnosti, do ktorej by radi patrili, nie v┼żdy v┼íak presne tu┼íia, ako sa prest├ş┼ż a uznanie z├şskavaj├║. Horm├│n z nich rob├ş sexuchtiv├ę stroje. Zv├Ż┼íenie testoster├│nu preb├║dza v mu┼żoch potrebu p├íri┼ą sa, tak┼że za─Ź├şnaj├║ vyh─żad├íva┼ą spolo─Źnos┼ą diev─Źat a nesk├┤r ┼żien.

Prejavuje sa v puberte

Pokia─ż ─Ź├ştate tento ─Źl├ínok, je viac ne┼ż pravdepodobn├ę, ┼że ste si obdob├şm puberty u┼ż ├║spe┼íne presk├íkali. Pokia─ż tomu tak nie je, zv├í┼żte, ─Źi v├í┼í nedostatok testoster├│nu nie je sp├┤soben├Ż nedostato─Źon├Żm telesn├Żm zren├şm a namiesto zh├í┼łania pr├şpravkov na jeho zv├Ż┼íenie sa rad┼íej s├║stre─Ćte na to, ako ─Źeli┼ą jeho sile, ke─Ć sa vo va┼íich semenn├şkoch jedn├ęho d┼ła za─Źne tvori┼ą. Pozn├íte to ─żahko. Sign├ílnym znakom tvorby testoster├│nu je zmena vonkaj┼í├şch, teda sekund├írnych pohlavn├Żch znakov. Do tejto kateg├│rie spad├í v┼íetko, ─Źo prispieva k mu┼żnej┼íej viz├í┼żi dospievaj├║cich chlapcov. Okrem svalstva, ktor├ę je pod drobnoh─żadom ┼żien, sa zr├Żch─żuje aj rast hrtanu a vznik typick├ęho ohryzku, zmena hlasu, ─Źi┼że mut├ícia a n├írast ochlpenia. U chlapcov je tento n├írast skuto─Źne divok├Ż. Za┼ąia─ż ─Źo u diev─Źat, ktor├Żm ochlpenie vyr├í┼ża len z najint├şmnej┼í├şch miest a n├┤h, chlapcov za─Źne po─Źas puberty pokr├Żva┼ą s├║visl├í vrstva srsti. Nie je to ni─Ź neobvykl├ę, pre┼íiel si t├Żm ka┼żd├Ż jeden z n├ís. Prim├írne pohlavn├ę znaky, ─Źi┼że rast pohlavn├Żch org├ínov mu┼żov, s├║ najd├┤le┼żitejsie. N├írast testoster├│nu riadi pohlavn├║ aktivitu samcov. Testoster├│n sa prekvapivo vyskytuje aj u ┼żien, len┼że v mimoriadne malom mno┼żstve.

P├ír zauj├şmavost├ş

Testoster├│n dosahuje najvy┼í┼íiu hladinu po─Źas rann├Żch hod├şn, preto sa v├Ą─Ź┼íina zdrav├Żch mu┼żov preb├║dza v rozpakoch, ─Źo to pod tou perinou nar├ístlo. Pre testoster├│n je typick├Ż anabolick├Ż ├║─Źinok, ─Źi┼że zvy┼íuje synt├ęzu bielkov├şn, hlavne v svaloch a kostiach. Zvy┼íuje tie┼ż tvorbu ─Źerven├Żch krviniek. Medzi ┼íportovcami je ─Źasto, hoci neleg├ílne, vyu┼ż├şvan├Ż ako podporn├í l├ítka. K psychick├Żm vlastnostiam, ktor├ę zv├Ż┼íenie testoster├│nu ovplyv┼łuje, s├║ zv├Ż┼íen├í pozornos┼ą, kognit├şvne schopnosti, priestorov├║ orient├íciu a libido. 

Ako dosiahnu┼ą zv├Ż┼íenie testoster├│nu prirodzenou cestou?

Je vedecky potvrden├ę, ┼że u mu┼żov, ktor├ş ├║spe┼íne prekonali obezitu, po n├íhlej strate hmotnosti prekvapivo r├Żchlo nar├ístol obsah testoster├│nu. L├ítky s estrog├ęnnym ├║─Źinkom m├┤┼żu ma┼ą za n├ísledok zn├ş┼żenie libida. Ak ste s mno┼żstvom testoster├│nu vo svojom tele spokojn├ş a neradi by ste o┼ł pri┼íli, dbajte na to, aby ste sa vyh├Żbali stresuj├║cim situ├íci├ím a dodr┼żiavali zdrav├║ ┼żivotospr├ívu. Pozit├şvny vplyv m├í aj vitam├şn D. Na zv├Ż┼íenie testster├│nu v├ím pom├┤┼że jes┼ą vyberan├ę suroviny. Aj ke─Ć ste im nikdy neholdovali, po zisten├ş, ┼że zvy┼íuj├║ libido, si ich ur─Źite ob─ż├║bite. Patria k nim orechy, morsk├ę plody, hrozno, z├ízvor, oleje, ┼íampi┼ł├│ny, avok├ído, prekvapivo aj cesnak s cibu─żou a de┼ąmi nen├íviden├Ż ┼ípen├ít a brokolica. Kotvi─Źn├şk zemn├Ż z Japonska a ─î├şny bohato prispieva k z v├Ż┼íeniu testoster├│nu v tele. Testoster├│n naopak zni┼żuj├║ jedl├í zo s├│je, ─żanov├ę semienka a m├Ąta.

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *